Trvalkové záhony

20.04.2021

Dlouhodobě prosazujeme, aby z níže uvedených důvodů byly v našem městě letničkové záhony nahrazeny trvalkovými. První vlaštovkou bylo nahrazení nevzhledného travního porostu v "rabátku" před Židovským obecním domem v Boskovicích travinami a bylinami se štěrkovým mulčem. 


Následovala výsadba trvalkových pásů v rámci realizace našeho projektu Louka v proluce, zvítězivšího v prvním ročníku participativního rozpočtu v Boskovicích.

Šantou a jarními cibulovinami jsme také osadili zanedbanou a plevelem zarostlou rohovou plochu za  Muzeem regionu Boskovicka.

Ve spolupráci s městem a v rámci grantového programu Nadace Veronica byla realizována výsadba trvalkových záhonů před gymnáziem v Boskovicích a záhonu sousedícího se školní zahradou ZŠ Slováková.


Letničkové záhony mohou být bezpochyby působivé a reprezentativní. Nevýhodou je však jejich velká náročnost na údržbu. Každoročně vysazované rostliny předpěstované ve sklenících jsou závislé na zálivce, hnojivech a postřicích. Tyto výsadby jsou pouze sezónní a "jednorázové" - na podzim se tyto rostliny likvidují. Letničkový záhon tak může být sice nejatraktivnější, současně je finančně a ekologicky nejnákladnější. 

V současných klimatických podmínkách (dlouhá suchá letní období bez pravidelných srážek) je výhodné přemýšlet o udržitelnosti a menší náročnosti na spotřebu vody. 

Trvalkové výsadby složené ze směsi vytrvalých kvetoucích bylin a trav adaptovaných na sucho jsou udržitelné, dynamické, esteticky působí celoročně. Povrch půdy zasypaný mulčovací vrstvou mnohem méně vysychá a půda se při nárazových deštích nevyplavuje pryč. Při vhodné volbě rostlin do těchto smíšených výsadeb zde celou vegetační dobu neustále něco kvete a záhon je tak celoročně zajímavý.